Michael Legge – President
Appointed December 2011; joined the Board in 1999
• Serves as Chair of Australian Red Cross Nominations and Remuneration Committee; Member of Australian Red Cross Finance Committee; Chair of the Transparency and Accountability Group for Asia Pacific Region of International Federation of Red Cross and Red Crescent (IFRC); Director of Launceston Church Grammar School
• Previously Member of the Governing Board of the IFRC (2011-2014); Chair of Australian Red Cross International Committee (2008-2011); Director of Australian Red Cross Blood Service Board (20012011); Chair of Australian Red Cross Tasmanian Divisional Advisory Board (1999-2001); Director/ Treasurer of Australian Superfine Wool Growers; Director of Primary Employers Tasmania
Ross Pinney – Deputy President
Appointed December 2011; joined the Board in 2007
• Serves as Director of Australian Red Cross Blood Service; Chair of Australian Red Cross Information Technology Committee and Finance Committee; Member of Australian Red Cross Services Committee, Nominations and Remuneration Committee, and National Awards Committee
• MBA (RMIT University); Bachelor of Commerce (University of Melbourne); Fellow Chartered Accountant; Fellow of CPA Australia; Fellow Member of Financial Services Institute of Australasia; Fellow Australian Institute of Company Directors
• Previously Chair of Rural Bank Ltd; Member of Finance Commission at International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC)
Jan West AM – Chair, Audit and Risk Committee
Appointed April 2012
• Serves as Director of Dairy Australia; Director of Neurosciences Victoria; Director of Melbourne Forum; Independent Member of Audit and Risk Management Committee at Department of Treasury and Finance (Victoria); Director of Australia Post
• Bachelor of Commerce (University of Melbourne); Fellow Chartered Accountant; Graduate Member of Australian Institute of Company Directors; Member of the Order of Australia
• Previously Director of Retail Responsible Entity Ltd; Director of Urban Renewal Authority; Member of Financial Reporting Council; Partner at Deloitte Touche Tohmatsu; Chairman and National President of Institute of Chartered Accountants in Australia
Pearl Li – Chair, National Youth Advisory Committee
Appointed November 2014
• Serves as Assistant at Kumon Australia and New Zealand
• Currently enrolled in Bachelor of Laws (University of Adelaide)
• Previously Legal Intern at King & Wood Mallesons
Anne Macarthur OAM – Chair, VIC Divisional Advisory Board; Chair, Emergency Services Advisory Committee
Serves as Chairman of Bairnsdale Cemetery Trust; Secretary of Order of Australia Association Gippsland Regional Group; Farm Manager (self-employed)
• Honorary Life Membership with Australian Red Cross; Medal of the Order of Australia
• Previously Member of Australian Red Cross National Awards Committee; Australian Red Cross emergency services volunteer; has contributed in various ways as a Red Cross member for over 50 yearsAppointed October 2014
Charles Burkitt – Chair, NT Divisional Advisory Board
Appointed October 2014
• Serves as Member of Australian Red Cross Services Committee; Member of Australian Red Cross National Emergency Services Committee; Member of Australian Red Cross Property Sub-Committee; General Manager of Darwin Corporate Park; Chair of Board of Management at Palmerston Sports Club Inc
• Previously worked as an investment adviser specialising in financial markets
James Birch AM – Chair, Australian Red Cross Blood Service Board
Appointed February 2016
• Serves as Member of the Little Company of Mary Health Care Board; Chair of Australian Digital Health Agency; Member of Cancer SA Board; Chair of Mary MacKillop Care SA Board; Deputy Chair of Independent Hospital Pricing Authority; Director of Jim Birch Management Consultancy
• Bachelor of Health Administration (University of New South Wales); Member of the Order of Australia
• Previously Partner at Ernst & Young; Chief Executive at SA Department of Health; Chief Executive at Women’s and Children’s Hospital Adelaide
Dr David Hamill AM – Additional Board Member*
• Serves as Chair of Gladstone Airport Corporation; Chair of UQ College; Chair of Ensham Workers Entitlement Fund Pty Ltd; Director of Brookfield Infrastructure Partners
PhD, Political Science (The University of Queensland); MA, Politics and Economics (University of Oxford); BA Honours (The University of Queensland); Fellow, Australian Institute of Company Directors; Fellow, Chartered Institute of Transport; Member of the Order of Australia
• Previously Chair of Australian Red Cross Blood Service Board; Chair of Queensland Museum; Member of Senate, The University of Queensland; Chair of the Distribution Committee, Premier’s Disaster Relief Appeal (Queensland); Chair of State Award Committee, The Duke of Edinburgh’s Award (Queensland); Member of National Council for the Centenary of Federation; Treasurer of Queensland; Minister for Education (Queensland Government); Minister for Transport and Minister Assisting the Premier on Economic and Trade Development (Queensland Government)
Dianne Buckles – Chair, WA Divisional Advisory Board
Appointed October 2013
• Serves as Chair of Australian Red Cross WA Awards Committee; Chair of Australian Red Cross WA ‘Flower Committee’ Unit; Member of Australian Red Cross National Emergency Services Advisory Committee; Member of Australian Red Cross Services Committee; Member of Australian Red Cross WA International Humanitarian Law Committee; Member (representing Red Cross) of the City of Stirling Local Emergency Management Committee
• Previously Deputy Chair (2009-2013) and Vice President (2007-2009) of Australian Red Cross WA Divisional Advisory Board; Director/Consultant at Corporate Technology Australia (Software Consulting); IT Systems Manager at WA Trustees; Secretary/International Delegate at Australian Floral Art Society; various positions at WA Floral Art Society including President
John Dorrian – Additional Board Member
Appointed August 2012
• Serves as Member of Australian Red Cross Audit and Risk Committee; Member of Australian Red Cross Finance Committee; Chair of Australian Red Cross Investment Sub-Committee; Vice-Chair of Finance Commission at International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies, Geneva; Chairman and Independent Non-Executive Director of Colonial First State Infrastructure Management (Australia) Limited and First State Infrastructure Management (International) Limited
• Bachelor of Arts Finance, Economics and Politics (Macquarie University); Fellow Chartered Accountant; Member of Australian Institute of Company Directors
• Previously Managing Director of Deutsche Bank, Sydney; Head of Infrastructure Investments Asia Pacific at RREEF Infrastructure; Non-Executive Director of Spark Infrastructure Group; NonExecutive Director of St George Community Housing Limited
Sam Hardjono – Chair, NSW Divisional Advisory Board **
Appointed October 2015
• Serves as Chief Operating Officer of Bressan Group; Chairman of Waverley College Sydney
• Bachelor of Business, Accounting (University of Technology Sydney); MBA (University of Technology Sydney); Member of Australian Institute of Company Directors
• Previously General Manager at SJB Architects; Chief Executive Officer at The Mary MacKillop Foundation/The Trustees of the Sisters of Saint Joseph; Managing Director (Australia) at Regus UK Ltd; Deputy Chairman of Australia Indonesia Business Council
Lyndal Herbert – Chair, TAS Divisional Advisory Board
Appointed November 2012
• Serves as Director of KPMG Enterprise (Tax)
• Bachelor of Commerce and Laws (University of Tasmania); Fellow of the Institute of Chartered Accountants Australia and New Zealand; Graduate Member of Australian Institute of Company Directors; Member of Tax Institute of Australia
• Previously Treasurer of Greening Australia (Tas) Inc; Tax Manager at Arthur Andersen
John Pinney AM – Chair, QLD Divisional Advisory Board
Appointed October 2012; previously Board Member (1988-1992) and Deputy Chair (1993-1998)
• Serves as Chair of Australian Red Cross International Committee; Member of Australian Red Cross Finance Committee; Member of Australian Red Cross Migration Programs Advisory Committee; Director of Northern Territory Land Corporation; Practitioner at Resolution Institute
• Diploma of Agriculture (Dookie Agricultural College); Bachelor of Commerce (University of Melbourne); Postgraduate Diploma of Executive Management (Charles Darwin University); Fellow of Australian Property Institute; Fellow of Australian Institute of Company Directors
• Previously Chair of Development Consent Authority, NT; Chair of Commercial Passenger Vehicle Board, NT; CEO of Department of Lands, Planning and Environment (NT Government); Chief of Staff at Office of the Chief Minister (NT Government)
Margaret Piper AM – Additional Board Member
Appointed August 2012
• Serves as Chair of Australian Red Cross Services Committee; Member of Australian Red Cross Audit and Risk Committee; Member of Australian Red Cross Migration Programs Advisory Committee; Advisory Board Member of Multicultural NSW; Board Member of Multicultural Youth Advocacy Network NSW; Member of Joint Partnership Group on Refugee Resettlement; Director of Margaret Piper and Associates
• Member of the Order of Australia
• Previously Executive Director of Refugee Council of Australia; Education Coordinator at Austcare
Sue Vardon AO – Chair, SA Divisional Advisory Board
Appointed December 2011; joined the Board in 2009
• Serves as Chair of Australian Red Cross Members and Volunteers Committee; Member of Australian Red Cross Information Technology Committee; Chair of Connecting Up; Chair of Ghana Relief Fund; Director of ECH (aged care services); Member of Local Government Governance Panel (SA)
• Honorary Doctorate (University of South Australia); Bachelor of Social Work (University of New South Wales); Officer of the Order of Australia; Fellow of the Institute of Public Administration Australia; Certified Management Consultant; Justice of the Peace; Inaugural Telstra Business Woman of the Year (1995); Centenary Medallist
• Previously CEO at Centrelink; Public Service Commissioner SA; Chief Executive at Families and Communities SA; Chair of Australian Red Cross Centenary Committee (2013-2014); Member of Australian Red Cross National Emergency Services Advisory Committee (2010-2015)
Sam Wong AM – Chair, ACT Divisional Advisory Board
Appointed June 2013
• Serves as National Board Member of Australian Meals on Wheels Association; Member of Lions Clubs International
• Bachelor of Pharmacy (Monash University); Diploma of OH&S Management (National Safety Council of Australia); Graduate Diploma of Statistics (Canberra College of Advanced Education); Member of the Royal Australian Chemical Institute; Member of the Order of Australia
• Previously Principal Pharmacist of Therapeutic Goods Administration, Department of Health and Ageing (Australian Government); Chief Pharmacist of ACT Government; Honorary Ambassador for the People of Australia (Australian Government); Chair of Canberra Multicultural Community Forum; Council Member of University of Canberra
Jeni McDonough – Secretary
Appointed December 2009; with Red Cross since 2004
• Secretarial Diploma (Northcote Business College); Certificate of Governance Practice and Administration (Chartered Secretaries Australia); Certificate of Governance for Not-For-Profits (Governance Institute of Australia); Certificated Member of the Governance Institute of Australia
• Previously Customer Establishment Team Leader at Origin Energy; Executive Assistant to CEO at Ausdoc Information Management; National Travel Manager at Orica Australia
*Dr David Hamill stepped down as Chair of the Blood Service in January 2016 but continued to serve on the Australian Red Cross Board.
** John MacLennan completed his term as NSW DAB Chair in October 2015
Attendance of board meetings in 2015/2016
Board member |
Title |
A |
B |
C |
Michael Legge |
President |
8 |
8 |
- |
Ross Pinney |
Deputy President |
8 |
8 |
- |
Jan West AM |
Chair, Audit and Risk Committee |
8 |
8 |
- |
Pearl Li |
Youth Member |
8 |
7 |
- |
Sam Wong AM |
Chair, ACT DAB |
8 |
8 |
- |
John MacLennan |
Chair, NSW DAB to September 2015 |
2 |
1 |
1 |
Sam Hardjono |
Chair, NSW DAB from October 2015 |
6 |
5 |
- |
Charles Burkitt |
Chair, NT DAB |
8 |
7 |
- |
John Pinney AM |
Chair, QLD DAB |
8 |
6 |
2 |
Sue Vardon AO |
Chair, SA DAB |
8 |
7 |
1 |
Lyndal Herbert |
Chair, TAS DAB |
8 |
8 |
- |
Anne Macarthur OAM |
Chair, VIC DAB |
8 |
8 |
- |
Dianne Buckles |
Chair, WA DAB |
8 |
8 |
- |
James Birch AM |
Chair, Blood Service from February 2016 |
4 |
4 |
- |
Mr John Pinney AM |
Chair, QLD DAB |
11 |
10 |
1 |
David Hamill AM |
Chair, Blood Service to January 2016 |
4 |
3 |
- |
David Hamill AM |
Additional Board Member from February 2016 |
4 |
3 |
- |
John Dorrian |
Additional Board Member |
8 |
7 |
- |
Margaret Piper AM |
Additional Board Member |
8 |
8 |
- |
Legend:
A = Meetings held during the period of office of the Board Member
B = Meetings attended by the Board Member
C = Meetings attended by an alternate of the Board Member
(Divisional Advisory Board Chairs only)